Čo na raňajky pre deti? 5 tipov na jedlá, ktoré budú milovať

Raňajky počas svojej histórie prešli dlhou cestou. Od označenia ako „najdôležitejšie jedla dňa“ až po „najzbytočnejšie jedlo dňa“. Nech už je cieľ dospelých ľudí akýkoľvek, pravdou je, že dieťa by malo jesť pravidelne, zdravo a pestro. Nápady však niekedy dochádzajú aj tým najkreatívnejším rodičom. A práve vtedy sa vám určite zídu naše tipy na raňajky pre deti.

V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú raňajky dôležité, aké zložky by mali obsahovať a pridáme aj 5 jednoduchých, zdravých a chutných receptov na raňajky pre vaše deti.

co-na-ranajky-pre-deti-tipy-recepty

Prečo sú raňajky pre deti dôležité?

Čo sa týka raňajok, rôzne stravovacie štýly sa nachádzajú na spektre od žiadnych raňajok až po iba raňajky. Ich úspešnosť je otázna, faktom ale ostáva, že ideálna je zlatá stredná cesta. A dvojnásobne to platí u detí.

Raňajky sú pre deti dôležité. Už na začiatku dňa im poskytnú energetický náboj, a to najmä vtedy, keď malé deti spia pokojne aj 12 hodín. Ráno sú tak hladné (a mrzuté) a aby dokázali celý deň fungovať, musíme im doplniť batérie. Zdravé raňajky dodajú telíčku potrebné živiny, vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre jeho optimálne fungovanie. Tieto živiny, o ktorých ešte budeme hovoriť neskôr, sú základom pre rast, vývoj kostí a svalov, ale aj pre správne fungovanie mozgu a nervového systému.

Deti sa vďaka kvalitným raňajkám môžu v škôlke alebo v škole lepšie sústrediť a poľahky zvládať rôzne denné aktivity. Zlepšená je aj pamäť a celková mentálna, ale aj fyzická výkonnosť. A toto dôležité jedlo navyše pomáha stabilizovať hladinu cukru a vyhnúť sa náhlym pocitom hladu.

ranajky-pre-deti-tipy

Toto by mali obsahovať zdravé raňajky

Ale... čo na raňajky pre deti? Zdravé raňajky by mali obsahovať vyváženú kombináciu živín, ktoré poskytnú telu energiu a podporia jeho správny vývoj. Sústreďte sa na kvalitu surovín, na nespracované potraviny a nezabúdajte na ovocie a zeleninu.

Raňajky by mali obsahovať rôznorodé potraviny z každej skupiny živín, ako sú ovocie, zelenina, komplexné sacharidy, celozrnné obilniny, bielkoviny a zdravé tuky. Namiesto rafinovaných sladkostí je lepšie zvoliť kvalitnejšie alternatívy, prípadne prírodné sladidlá.

Zo sacharidov môžeme vybrať celozrnné pečivo, ovsené vločky a kaše a, samozrejme, ovocie a zeleninu. V prípade bielkovín to môžu byť napríklad domáce vajíčka, vysokopercentná šunka, syr a kvalitné mliečne výrobky, ideálne bez zbytočného cukru. Nebojte sa ani zdravých tukov. Tie môžu mať podobu rôznych semienok a orieškov, prípadne avokáda.

Vždy nájdite potraviny, ktoré dieťaťu chutia a ktoré ľúbi. Ani nám nechutí všetko, a tak môže byť nútenie kontraproduktívne. A v neposlednom rade – choďte príkladom. Nemôžete chcieť od dieťaťa konzumovať zdravé raňajky, keď si vy dáte niečo nezdravé. 

Dobrým spôsobom, ako dieťa „donútiť“ raňajkovať, je jeho zapojenie do prípravy. Nielenže sa deti naučia viac o zdravých stravovacích návykoch, ale im aj raňajky budú viac chutiť a môžu rozvíjať svoju kreativitu.

recepty-ranajky-pre-deti

Čo na raňajky pre deti? Vyskúšajte naše kreatívne tipy na 5 chutných receptov

🩷 Ovocné špajdle s gréckym jogurtom a orechmi

Leto = ovocie. Zhromaždite rôzne druhy letného ovocia a ponapichujte ich na špajdľu. Pripravte grécky jogurt, do ktorého môžete pridať a troška medu. Rozmiešajte ho, navrch pridajte sekané orechy, lyofilizované ovocie. Doň následne môžete namáčať kúsky ovocia a začať letný deň sviežo.

🩵 Ovsené vajíčkové placky s jahodami a čokoládou

Palacinky, lievance a rôzne podobné placky sa jedia naozaj jednoducho. Vyskúšajte tieto! Vyberte 1 domáce vajíčko, rozbite ho do misky a rozmiešajte. K nemu pridajte približne 20 gramov ovsených vločiek a urobte z toho masu. Následne túto hustejšiu masu pridajte na panvičku a z oboch strán opečte. Keď je placka hotová, ale ešte teplá, pokrájajte na ňu kvalitnú čokoládu a nechajte ju roztopiť. Navrch nakrájajte čerstvé jahody a vaše dieťa si môže pochutiť.

ranajkovy-toast-s-avokadom-recepty-pre-deti

🩷 Pestrý raňajkový sendvič s vajíčkom a avokádom

Zelenina je farebná, príťažlivá a ak deťom ukážete, že ju jete aj vy, máte vyhraté. Na celozrnný toast alebo iné pečivo namažte avokádo namiesto masla. Pridajte kvalitnú šunku a plátok syra. S dieťaťom môžete následne nakrájať rôzne druhy zeleniny a pripraviť tak pestrý obložený chlebíček. Zo zeleniny sa dá pripraviť napríklad smajlík alebo rôzne iné tvary. V prípade, že dieťa ľúbi varené vajíčko, pridajte aj to.

🩵 Detské overnight oats

Overnight oats sú jednoduchý a skvelý spôsob, ako si pripraviť zdravé raňajky ešte večer a ráno si ich len vychutnať. Zmiešajte ovsené vločky, mlieko, lyžičku gréckeho jogurtu a med. Na spodok pohárika nakrájajte obľúbené ovocie a zalejte ho pripravenou zmesou. Do nej môžete ešte navkladať kúsky ovocia. Nechajte v chladničke odležať do rána a raňajky sú hotové. Navrch môžete pridať lyofilizované ovocie alebo oriešky, prípadne posypať kakaom alebo škoricou.

🩷 Chrumkavý chlebík s praženicou

Vajíčka môžeme označiť za skutočnú superpotravinu, a to aj pre deti. Obsahujú nielen kvalitné bielkoviny, ale aj zdravé tuky a množstvo dôležitých živín.

Pripravte praženicu z 1 až 2 domácich vajec. Môžete použiť trochu masla, prípadne olivový olej. Pred dokončením do nej nastrúhajte syr a nechajte ho roztopiť. Následne pripravte celozrnný chlebík – buď ho opečte z oboch strán na panvici, alebo ho pripravte v toastovači. Na tento chlebík pridajte hotovú praženicu, kečup a bylinky, pokiaľ ich vaše dieťa ľúbi.

Všetko sa dá, keď sa chce. Pokiaľ vaše dieťa neraňajkuje, zavedenie nového návyku môže byť problematické. Avšak netreba sa vzdávať. Choďte príkladom, sústreďte sa na potraviny, ktoré vaše ratolesti ľúbia, z času na čas zavádzajte nové, zapojte ich do prípravy a nezabúdajte, že aj oči jedia. Pokojne vyskúšajte naše tipy na raňajky a prezrite si aj náš sortiment, v ktorom nájdete množstvo kvalitných inšpirácií.

.
.
.