Mrazom sušené ovocie

Mrazom sušené ovocie si zachováva chuť i živiny

Určite ste o ňom už počuli, zatiaľ čo kedysi existovalo iba sušené ovocie, dnes na trhu nájdete tzv. mrazom sušené ovocie, ktoré sa nazýva aj lyofilizované ovocie. Pri procese konzervácii sa zachováva plná chuť ovocia i jeho živiny, povedzme si o ňom niečo viac. 

Ako prebieha proces sušenia mrazom? 

Proces konzervácie ovocia pomocou mrazu sa nazýva lyofilizácia. Čerstvé ovocie sa pri ňom ako prvé šokovo zmrazí, skladuje sa pri extrémne nízkych teplotách, následne sa znižuje tlak, takýmto spôsobom sa z ovocia vyparí nadbytočná voda. A hurá, zdravá maškrta plná chuti je na svete. Vďaka procesu sušenia mrazom si tak vete vychutnať plnohodnotnú chuť exotického ovocia kedykoľvek v roku, či kdekoľvek sa nachádzate. 

Ako chutí ovocie sušené mrazom? 

Keďže je ovocie pri tomto procese konzervácie šokovo zamrazené ešte čerstvé, voňavé a plné chuti, zachováva si tieto vlastnosti aj po sušení mrazom. Rovnako ako chuť zostáva ovociu aj cukornatosť, nie je preto potrebné pri procese pridávať akékoľvek sladidlá. Pod zubami príjemne chrumká. 

Aké živiny obsahuje lyofilizované ovocie?

Lyofylizácia patrí medzi najšetrnejší a najdrahší spôsob konzervovania potravín v súčasnosti. Vďaka tomu, že ovocie neprejde pri sušení vysokými teplotami, ktoré by zničili väčšiu časť jeho živín a vitamínov, sú plnohodnotnou vitamínovou bombou. Sú totiž vitamíny, ktoré sú extrémne náchylné na vysoké teploty, bežné sušené ovocie preto neobsahuje také množstvo vitamínov, minerálov a živín ako čerstvé ovocie. Samotné zloženie závisí od druhu ovocia, ktoré si na konzumáciu v tejto podobe vyberiete. Budú to mrazom sušené maliny, jahody, exotická pitahaya, liči alebo figa či sladký banán? 

Ako skladovať ovocie sušené mrazom? 

Keďže tento druh ovocia neobsahuje žiadnu vodu, nehrozí, že by začalo po čase hniť alebo plesnivieť. Doma ho odporúčame skladovať mimo priameho slnečného žiarenia, ideálne v uzatvárateľnej nádobe, aby nenasiaklo vlhkosť v miestnosti a zostalo stále chrumkavé a čerstvé. Životnosť mrazom sušeného ovocia je niekoľko mesiacov, dovtedy ho však určite schrumkáte a kúpite si nové. 

 

Pridajte si ho do kaše, vychutnajte ako zdravú desiatu alebo dozdobte dezerty

Konzumovať ho môžete samotné, ako zdravú maškrtu, ktorú si hodíte len tak do tašky na túru, do školy, práce, na výlet. Keďže lyofilizované ovocie neobsahuje žiadnu vodu, je veľmi ľahké a v taške vám tak okrem miesta nebude ani pridávať zbytočné kilá. 

Výborne sa hodí do dezertov či už je to ranná ovsená, alebo pohánková kaša, ktorú ozvláštni a pridá jej vitamíny, alebo sladké elegantné dezerty a moderné torty, ktoré so sušeným ovocím krásne dozdobíte. Zakúpiť sa dá aj v podobe prášku, ktorý vytvorí zaujímavý efekt pri podávaní dezertov. 

V našej ponuke na mrazom sušeného ovocia nájdete rôzne druhy mrazom sušeného ovocia v bio kvalite. Stačí si vybrať. 

 

Zdroje: tvojezdravie.sk, zdravie.pravda.sk,